Havarijné poistenie – kalkulačka

Havarijné poistenieIgor je mladý vodič. Len nedávno získal vodičské oprávnenie. Niečo si našetril, niečo mu prispeli rodičia, a tak si mohol kúpiť svoje prvé auto. Nie síce úplne nové, ale aj tak v dobrom stave. Igor teda ako hrdý majiteľ auta vybavil všetky formality, vyzdvihol si nové evidenčné čísla, uzavrel a zaplatil povinné zmluvné poistenie, ale premýšľa aj nad havarijným poistením. Ako mladý chalan samozrejme nemá peňazí nazvyš, a tak by len nerád preplácal poistku. Pri hľadaná najlepšieho a zároveň najlacnejšieho havarijného poistenia mu môže jednoducho pomôcť online kalkulačka. Vďaka nej zistí aj to, či sa mu vôbec havarijné poistenie jazdeného auta oplatí.

Ako použiť kalkulačku havarijného poistenia

Používanie online kalkulačky je prispôsobené tomu, aby ju mohol ľahko využiť každý, teda napríklad aj starší vodiči, ktorí netrávia na internete veľa času. Pri vypĺňaní budete potrebovať vodičský preukaz a tiež technický preukaz vozidla a potom by to už nemal byť žiadny problém.

Ak chcete vypočítať cenu, tak kalkulačka na havarijné poistenie cez Insuro je vhodnou možnosťou. Je jednou z takýchto kalkulačiek nájdete na internete, pričom je ich viacero druhov. V tom prvom by ste mali zadať dátum, od kedy by ste chceli mať platné poistenie. Havarijné poistenie uzatvárate spravidla na jeden kalendárny rok, ak ho nevypoviete do tejto doby, bude vám platiť aj naďalej, teda za predpokladu, že zaň aj zaplatíte. Ďalej by ste mali vedieť, o aký typ poistenia máte záujem, či o komplexné alebo napr. bez poistenia krádeže vozidla. Potom zadáte druh vozidla, zatiaľ len to, či ide o:

  • osobné,
  • malé úžitkové
  • alebo povedzme terénne auto.

Nakoniec sa uvádza prvá registrácia vozidla. Ak máte úplne nové auto, ktoré doteraz nebolo evidované, zadáte aktuálny dátum. V prípade jazdeného vozidla túto informáciu získate v osvedčené o evidencii, kde je uvedený dátum prvej evidencie vozidla, resp. rok výroby. Taktiež je nutné zvážiť to, kedy sa oplatí havarijné poistenie pre staršie auto.

Dôležitá je aj výbava vozidla…

Svetlá na auteKeď potvrdíte tieto údaje, dostanete sa do druhého kroku. Tu je potrebné zadať technické parametre vozidla. Kalkulačka vám s týmto zadávaním ľahko pomôže. Pri každom údaji totiž máte možnosť vybrať z ponuky kalkulačky. Napríklad vyberiete si továrenskú značku vozidla. Igor si zakúpil auto značky Škoda, tak nájdete túto značku. Pri možnosti model vozidla vám teda kalkulačka už ponúkne na výber iba modely tejto konkrétnej značky. To isté platí aj pri ďalších vypĺňaných údajoch. Ďalej teda budete zadávať údaje o druhu paliva, type prevodovky. Potom je to aj objem a výkon motora, typ karosérie, počet dverí a sedadiel, celková hmotnosť vozidla, a tiež jeho výbava. Ďalej odkliknete možnosť áno alebo nie pri otázkach o tom, či má poisťované vozidlo disky z ľahkých zliatin, či má xenónové, laserové alebo LED svetlomety, kožené sedadlá a nakoniec či bolo kupované na lízing – https://sk.wikipedia.org/wiki/L%C3%ADzing. Nakoniec by ste mali zadať, či je vozidlo jazdené alebo nové. Môže to spraviť veľký rozdiel.

Takto si poradíte s údajmi o držiteľovi vozidla

Potom sa dostanete do ďalšieho kroku, v ktorom budete vypĺňať údaje o držiteľovi vozidla. Tu sa nachádzajú otázky o tom, či poisťujete vozidlo ako:

  • fyzická osoba občan,
  • fyzická osoba podnikateľ
  • alebo právnická osoba.

Potom zadáte dátum narodenia. Dôležitý údaj je PSČ držiteľa vozidla a obec. Tu zadávajte PSČ trvalého bydliska. Potom uvediete, kedy ste získali vodičské oprávnenie a či ste už niekedy spôsobili dopravnú nehodu, resp. či poisťovňa vyplácala škodu, ktorú ste zapríčinili. V prípade, že máte uzatvorené aj iné poistenie, zadáte poisťovňu, v ktorej máte uzavreté toto poistenie. Nepatrí tu krátkodobé cestovné poistenie, či už existujúce havarijné poistenie na práve poisťované vozidlo. Posledná je otázka o tom, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov.

Ak ste sa dostali až sem, tak po potvrdení údajov sa vám už zobrazia všetky ponuky havarijného poistenia. Usporiadané sú vždy od tej najlacnejšej až po najdrahšiu. Pri každej ponuke máte aj presne uvedené, aké je poistné krytie v prípade daného poistného produktu. Tieto informácie si pozorne preštudujte ešte pred tým, ako poistenie uzatvoríte. Nie vždy sa totiž najviac oplatí ponuka s najnižšou cenou. Iná ponuka môže mať lepšie krytie a zaplatíte pritom len o pár eur viac. Na výber havarijného poistenia máte kopu času, keďže vás do toho netlačí pracovník na pobočke poisťovne, ale pozeráte si ponuku v pohodlí domova prostredníctvom online kalkulačky.

Takto potvrdíte výber havarijného poistenia

Podpis zmluvyAk si vyberiete z ponuky, poistenie môžete vďaka kalkulačke hneď aj uzatvoriť. Jednoducho kliknete pri vami vybranej ponuke na možnosť Poistiť sa. Ak neviete ktorú ponuku si vybrať, tak si prečítajte o skúsenostiach s kaskom. Potom budete musieť vyplniť ešte ďalšie údaje o vás, ako držiteľovi vozidla a o samotnom poisťovanom vozidle. Všetky údaje si pozorne skontrolujte, aby ste neskôr nemuseli hlásiť poisťovni nejakú zmenu. Následne odošlete vašu objednávku a poisťovňa vám na kontaktný email zašle všetky potrebné dokumenty, okrem iného aj návrh poistnej zmluvy. Potom ostáva už len podpísať zmluvu, zaplatiť za poistenie a jazdiť, najlepšie bez nehody.

Ceny za havarijné poistenie

Ceny za výsledné havarijné poistenie sa môžu veľmi líšiť, preto neodporúčajte kolegovi alebo rodinnému známemu to vaše, pretože jeho cena môže byť oveľa vyššia. Cena havarijného poistenia sa mení podľa toho, aké vozidlo vlastníte, ale aj na základe toho, aký ste vodič. Ak by sme mali byť konkrétni, tak mladý vodič, ako je napríklad hore spomínaný Igor, si určite zaplatí za poistenie viac ako vodič v strednom veku, ktorý je vlastníkom vodičského oprávnenia dlhší čas, má povedzme aj malé deti a doteraz jazdil bez nehody. Tu sa prejavuje tzv. bonus a malus. Na cenu vplýva aj oblasť, v ktorej má vodič trvalý pobyt. Poisťovne dajú nižšiu cenu tomu, kto býva v menšej obci, kde nie je taká premávka, ako človekovi, ktorý býva povedzme v hlavnom meste. Samozrejme dôležitú rolu zohráva aj poisťované vozidlo. Luxusné autá budú mať drahú havarijnú poistku, no menšie, povedzme rodinné dostanú lacnejšie poistenie.

Pri havarijnom poistení je dôležitá aj spoluúčasť. Jej výška taktiež vplýva na cenu poistky. Spoluúčasť sa dá navoliť v percentách alebo v konkrétnej sume, niekde je to kombinácia oboch. Najbežnejšie sa pohybuje v rozmedzí 5 – 10%, na peniaze to býva minimálne 166 eur. Spoluúčasť si zväčša môžete zjednať s poisťovňou podľa vašich preferencií. S vyššou spoluúčasťou zaplatíte na havarijnom poistení menej. Všetky faktory,  ktoré ovplyvňujú výslednú cenu poistky sú zahrnuté v online kalkulačke. Tá vám vygeneruje výsledky už so všetkými zľavami, na ktoré máte nárok. Preto iným ľuďom neodporúčajte vaše konkrétne poistenie, radšej im ukážte, ako si pomocou online kalkulačky dokážu nájsť to najlacnejšie havarijné poistenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť nasledujúce HTML značky a atribúty: